Co si kde vysadit, abych mohla večer relaxovat ve voňavé zahradě?

Napsal/a:Anežka
Přidáno:18.08.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Co si kde vysadit, abych mohla večer relaxovat ve voňavé zahradě?

0/5
   ( 0 hlasů)
Emanuel 18.srpna 2016 napsal:

V noci, za svitu měsíčních paprsků, zmizí křiklavé denní barvy a najednou jsou vidět pouze zářivě bílé a světlé pastelové květy. Teprve potom si uvědomíme příjemné svěží květinové vůně. Květiny voní nejsilněji za vlahých večerů, za horka nebo za sucha jsou vůně mnohem slabší. Vůně uvolňuje i mráz nebo krátký deštík. Mohou je produkovat kořeny, semena, kůra, pryskyřice a silice, listy nebo stonky. Je skutečně příjemné setkat se večer po únavném dni s přáteli nebo si jen tak v klidu posedět a užívat si vůní večerní zahrady.

Calonyction acuelatum - rychle rostoucí liána nesmí chybět v žádné večerní zahradě. Její vonné, perleťově bílé, do široka otevřené trubkovité květy představují úžasnou podívanou. Vždy přes den se zavírají a každý večer se znovu a znovu rozvíjejí a prosycují večerní vzduch citronovou vůní.

Cestrum nocturnum (kladivník) - v teplých jižních oblastech může růst venku, jinde se dá pěstovat ve skleníku. Tento 2 až téměř 3 m vysoký západoindický keř má nevýrazné květy, vyrůstající v úžlabí listů. Tyto drobné kvítky vydávají zvečera silnou vůni, která vůbec neodpovídá jejich velikosti.

Dianthus sp. (hvozdík, karafiát) - už samotné slovo "karafiát" vyvolává pocit vůně. Karafiáty jsou skvělou součástí večerní zahrady, dají se vysázet jako lem okolo terasy.

Hesperis matronalis (večernice vonná) - jak napovídá její název, vůně večernice je nejsladší v noci. Tato běžná a nenáročná květina by neměla chybět v žádné večerní zahradě.

Hosta plantaginea (bohyška jitrocelová) - bohyška bývala milou součástí zahrad našich babiček. Díky svým velkým bílým květům a zvláštní vůni je skutečně výjimečnou květinou.

Lilium sp. (lilie) - voňavé lilie vnesou do večerní zahrady trochu vzrušení.

Linnaea borealis (zimozel severní) - zimozel sladce voní, vyžaduje však zvláštní péči a kyselou půdu.

Lippia citriodora - listy keře vydávají příjemnou citronovou vůní, květy jsou spíše nenápadné.

Lonicera japonica (zimolez japonský) - neznám příjemnější vůni než tu, kterou v noci vydává zimolez japonský. Díky svému nezkrotnému růstu se však může změnit v nepříjemný plevel.

Lychnis alba (vespertina) (kohoutek bílý nebo večerní) - na pěstování nenáročná rostlina z čeledi silenkovitých překrásně voní.

Mathiola bicornis (lekvoj, letní fiala) - tento druh fialy vydává v noci velmi silnou vůni, ale nemá moc pěkné květy. Asi nejvhodnější způsob pěstování je ve větších plochách na otevřených místech v zahradě.

Nicotiana affinis (okrasný tabák) - tento druh tabáku se vyznačuje bujným růstem, půvabnými bílými květy a také tím, že zvečera příjemně voní. Snažte se získat spíše starší odrůdy.

Oenothera sp. (pupalka) - téměř všichni zástupci čeledi pupalkovitých rozkvétají v noci, ale ne všichni z nich v noci také voní. Jedním z vonných nočních druhů je O. caespitosa.

Opuntiaceae (kaktusy) - mezi kaktusy nalezneme spoustu rodů se silně vonnými květy. Mezi nejsladší patří vůně květů svícňáku (Cereus greggii), které se otevírají pouze v noci.

Petunia (petúnie), kříženci - spousta z nás si nikdy nevšimla jak krásně petúnie v noci voní. Pro večerní zahradu se nejlépe hodí odrůdy s bílými nebo světlými květy.

Polianthes tuberosa (bělokvět hlíznatý) - v Mexiku se bělokvět pěstuje již po staletí. Je to jedna z nejvoňavějších květin, potřebuje však dlouhé vegetační období.

Ptelea trifoliata (křídlatec trojlistý) - sladce vonící keř, zblízka voní až příliš sladce a sytě, ale pokud jej zasadíte do rozumné vzdálenosti od místa, kde večer sedáváte, je jeho vůně velmi příjemná.

Reseda odorata (rýt vonný) - ploška porostlá rezedou by neměla chybět v žádné zahradě.

Rosa (růže) - v noci voní nejkrásněji zejména bílé a žluté růže.

Schizopetalon walkeri - jednoletá rostlina nízkého vzrůstu má vzpřímená hroznovitá květenství třásnitých bílých květů, které večer vydávají jemnou mandlovou vůni.

Thymus serpyllum (mateřídouška) - plazivé kobercovité porosty mateřídoušky člověku voní pod nohama. Velice příjemně působí, pokud ji vysadíte v blízkosti zahradního grilu.

Většina bylinek voní až po rozemnutí, působí však jako půvabné ochranné rostliny. Bývají nenáročné na pěstování a dají se pěstovat s vonnými nočními rostlinami. Zároveň je šikovné mít tyto druhy po ruce jako koření - ať už vaříte pod širým nebem nebo do salátů. Hosty vždy baví, mohou-li si mezi nimi vybrat své oblíbené koření. Zde je několik vynikajících tipů: estragon, kopr, levandule, majoránka, marulka lesní, máta (klasnatá, peprná a další druhy), pelargonie vonná, routa, rozmarýna, růže vinná, saturejka zahradní, šalvěj, šanta kočičí, tymián, vratič maří list, vratič a yzop.

Mezi sladce vonící stromy patří ambroň, dřezovec trojtrnný, plumerie červená, jalovec, křídlatec trojlistý, lípa, magnolie (šácholan) a sassafras.

Plánujte tak, aby rostliny kvetly postupně jedna za druhou. V oblasti kde žiji, bývá první zimolez, po něm následuje Calonyction. Zkoušejte, experimentujte s různými druhy, čas od času obměňujte jednoleté rostliny, abyste zjistili, které se vám nejvíce líbí a které vám nejlépe vyhovují. Hodně záleží i na tom, jak jednotlivé rostliny rozmístíte. Pokud bude křídlatec nebo bělokvět příliš blízko, přehluší všechny ostatní vůně. Z dostatečné vzdálenosti však voní velmi příjemně.

Poradit:

s