Pokud někdo touží po dokonalém domově, který bude nejen příjemný pro bydlení, ale bude také něčím výjimečným, pak se může inspirovat dokonalým ztvárněním vertikálních zahrad. Tento projekt vznikl již dávno v mysli francouzského zahradního architekta Patricka Blanca. Dosud byli lidé ve městech zvyklí spíše na graffiti a pomalované zdi. Dnes se každý může kochat krásou přírody, kterou lze dobře implementovat i v panelákové zástavbě.
Vertikální zahrady a trochu historie
Jedna z oblastí krajinářského designu, jakým je i vertikální zahradnictví, pochází z dávných dob. Koncept oplocených zahrad existuje již po dlouhá staletí. Záznamy ukazují, že egyptské zahrady už v roce 3000 před naším letopočtem, byly založeny na tradici oddělení území a to stěnami a altány pokrytými rostlinami. Myšlenka byla založena na použití svislých nebo nakloněných rovin k dekoraci rostlinami, mechem, květinami. Rostliny rostoucí ve svislé rovině aktivně absorbují oxid uhličitý a nasycují vzduch kyslíkem. Pokud jsou vertikální zahrady realizovány v interiéru, pak místnost se svislou zahradou vytváří jedinečné mikroklima podobné atmosféře skutečné zahrady.
Výhody vertikálního zahradnictví
Moderní vertikální zahradnictví má oproti tradičním záhonům a obyčejným zahradám řadu výhod:
- Vytváří dobrou náladu, umožňuje lidem relaxovat, zmírnit stres
- Lze použít současně několik druhů rostlin
- Vertikální zahrady mají dobré zvukově izolační vlastnosti
- Zvlhčují vzduch
- Jsou originální
- Mají velký potenciál a hodí se do každého prostoru v objektu i v exteriéru domu
Obecné požadavky na rostliny
Aby byly vertikální zahrady co nejhezčí a splňovaly všechny předpoklady pro dokonalý design, je třeba také myslet i na volbu rostlin. Zde je vhodné brát v úvahu například i to, aby rostliny měly dobře vyvinutý kořenový systém nebo
husté a měkké stonky a listy. Ty rostliny, které mají listy pokryté malými chloupky, jsou vhodné zejména proto, aby si udržely vlhkost.
Rostliny tropů a subtropů jsou vhodné pro venkovní i vnitřní terénní úpravy. Většina z nich nepotřebuje stálou péči a není vybíravá ohledně přítomnosti vlhkosti, slunečního záření, minerálů atd.
Umělé trávníky
Ovšem do popředí se dostávají také umělé trávníky, které lze dobře využít nejen tam, kde sluneční paprsek nedošáhne. Umělý trávník je krytina, která se používá jako náhrada přírodního trávníku. Používá se v těch klimatických pásmech, kde nejsou podmínky pro fotosyntézu trávy.
Nejčastěji umělý trávník pokrývající tenisové kurty, volejbalové hřiště, dětské sporty, ale také jako prvek krajinářského designu bude umělý trávník plnit speciální funkce a vypadat skvěle.