Není to jen o ceně. Při výběru postele se zaměřte na délku, šířku, ale i výšku lehací plochy. Dávejte si pozor taky na materiál postele. Speciální pozornost si zaslouží nosná konstrukce. Další v pořadí jsou pak design a využití. Pojďme se na vše podívat podrobně.
Velikost postele je nejdůležitější
Možná si říkáte, že není potřeba podruhé objevovat Ameriku, ale přesto to pojďme prolítnout. Základem je bezesporu správná délka postele. Nejčastěji najdete v nabídkách lůžka o délce 200 cm. Ta jsou ale vhodná jen pro lidi vysoké méně než 190 cm.
Pro ostatní je na místě prodloužená délka. Postel by totiž měla být ideálně aspoň o 20 cm delší než vy. Tím vám zůstane dostatek místa na polštář, aniž by vám při spánku čouhala chodidla přes okraj na druhé straně.
Šířka je už zcela na vás. Přesto je méně než 70 cm už dost nekomfortních. To platí i pro manželské postele, kde je cokoliv užšího než 140 cm prakticky nepoužitelné. Ideální šířka je 80 cm, ale pokud se rádi rozvalujete, nebojte se šířky 90 cm nebo i metr. Pohodlí za to stojí.
Nepodceňujte výšku postele
Výška se často opomíjí, ale přitom je zásadní. Vyšší postel, a tím i vyšší umístění lehací plochy, ocení zejména starší lidé nebo lidé s pohybovým omezením. Je ale vhodná taky pro nadprůměrně vysoké. Ostatní se můžou spokojit s postelí vysokou kolem 50 cm.
Nejnižší doporučená výška postele je 30 cm. Je to proto, že u země se drží více prachu a chlad. Oběma těmto nepříjemnostem se vyhnete právě díky větší výšce lehací plochy. Nadstandardně vysoké postele mohou mít výšku i 65 cm. Správně vysokou postel poznáte snadno. Po dosednutí musíte pohodlně dosáhnout chodidly na zem.
Čelo vás podrží ve dne i v noci
Vysoké čelo postele je nejlepší kamarád na relaxaci. Jen si představte, jak uháníte po stránkách oblíbené knihy spolu s hrdiny v mírném svitu stojací lampy. Vaše záda se mezi tím těší maximálnímu komfortu díky vysokému čalouněnému čelu.
V noci zase budete rádi, že vám na hlavu nedoléhá nepříjemně studená stěna, ale můžete se klidně vlasy dotýkat hebkého potahu vysokého čela postele.
Každá konstrukce má své výhody
Postele se nejčastěji vyrábějí z masivního dřeva, oceli nebo lamina. Dřevěný masiv je trvanlivý a kompaktní. Zejména bukové a dubové dřevo vydrží klidně několik desetiletí bez ztráty kvality. Nevýhodou je o fous vyšší cena.
Ocelová konstrukce je sice velmi odolná, ale po čase trpí na vrzání. Na vině jsou spoje, které musíte udržovat v perfektním stavu. Kromě toho se taky ocelové nohy postele nehodí na choulostivé podlahy, například parkety. Jinak je to dobrá volba a postel vydrží dlouhé roky.
Postele z lamina jsou vyhlášené velkým výběrem variant dekoru a barev. Sice se nemůžou pochlubit jednolitým materiálem, ale za to nabízejí daleko sympatičtější cenovku. Zároveň jsou bytelné, vydrží a nemusíte se o ně nijak speciálně starat.
Poslední běžnou variantou jsou čalouněné postele. Ty se vyplatí všem, kdo rádi tráví čas pod peřinou i přes den, třeba u seriálu, filmu, knihy nebo jen tak. Komfortní čalouněné čelo je perfektní oporou zad a chrání před bolavými zády. Škála barev potahů je prakticky nekonečná, ať už jsou látkové, kožené nebo třeba z eko kůže.
A to je všechno. Teď už víte, podle čeho vybrat postel. Držíme palce, ať se vám volba povede a čeká vás každou noc příjemný osvěžující spánek.