Co dělat před přípravou rybího masa?

Napsal/a:{neznám}
Přidáno:24.02.2016
Počet odpovědí:1 odpovědí


Rady pro: Co dělat před přípravou rybího masa?

0/5
   ( 0 hlasů)
Admin 23.června 2016 napsal:

Rybí maso je libové, lehko stravitelné, jemné a chutné, přitom obsahuje plnohodnotné bílkoviny, dodává lidskému organismu fosfor, hořčík a vápník a hlavně obsahuje tuky působící preventivně proti srdečnímu infarktu. Mělo by se proto objevovat v rodinném jídelníčku nejen o vánočních svátcích, ale v průběhu celého roku.

Ryby se u nás nejčastěji připravují smažené. Můžeme je však vařit (nejlépe ve vodní lázni), dusit, péct, grilovat, marinovat i zalévat rosolem.

Mražené ryby rozmrazujeme jen velmi zvolna. Asi dvě hodiny před přípravou je vyjmeme z chladničky a necháme roztát při pokojové teplotě.Nikdy je neklademe ke zdrojům tepla. Jakmile jsou zpola rozmrazené, můžeme začít s jejich úpravou, nemusíme čekat, až úplně rozmrznou. Maso si tak uchová více minerálních i výživných látek a snadněji se krájí.

Rybu čistíme směrem od ocasu k hlavě. Šupiny u ocasu se nejlépe odškrabují tupou hranou nože, potom zajedeme pod šupiny prsty a odhrnujeme je rukou. Má-li kapr příliš silnou a tuhou kůži, je vhodné odstranit i ji. V tomto případě postupujeme naopak od hlavy k ocasu. Kůži maličko nařízneme, uchopíme ji utěrkou a pomalu stahujeme.

Lína doporučujeme před čištěním na patnáct až dvacet vteřin ponořit do horké vody, abychom odstranili sliz a šupiny šly snáze dolů.

U úhoře a sumce musíme kůži kolem hlavy naříznout a stahovat ji vcelku.

Některé ryby, například okoun nebo candát, mají velmi ostré hřbetní ploutve. Musíme je odstraňovat opatrně, jinak se snadno zraníme.

Nepříjemný bahenní pach u některých ryb odstraníme, promyjeme-li je dobře v silném solném roztoku, pokapeme citrónem a necháme v chladu uležet.

 

 

Poradit:

s